Könyvajánló - 2020. augusztus
Dacia Maraini ezekben a felzaklató és szívszorító elbeszélésekben napjaink egyik legvitatottabb és legfájóbb témáját, a nők elleni erőszakot vizsgálja. A kötet látszólag tárgyilagosan, majdhogynem szenvtelenül előadott történeteiben hátborzongató, tűéles pontossággal rajzolja fel az erőszak anatómiáját, elemzi elkövető és áldozat sokszor ellentmondásos, bonyolult érzelmi viszonyát, és fest hiteles képet arról a hol közönyös, hol ellenséges társadalmi környezetről, amely nem feltárni, hanem leplezni igyekszik a bajt. A kötet egyszerre látlelet, segélykiáltás és felhívás a világnak. De mindenekelőtt megrendítő olvasmány.
DACIA MARAINI a kortárs olasz irodalom egyik legnagyobb tekintélyű, legtermékenyebb szerzője, fontos kulturális és közéleti szereplő. Szinte minden műfajban alkot: költő, regényíró, esszéista, színpadi szerző, forgatókönyvíró. Műveit több mint húsz nyelvre lefordították.
A témával kapcsolatban további könyveket ajánlunk blogunkon.
Marie szülővárosának legszebb lánya, és a város legnépszerűbb fiújával jár. Minden iskolatársa irigyli őt, és Marie imádja ezt az érzést. Ám amikor terhes lesz, és megszüli Diane-t, a dolgok megváltoznak. A kislány mindenkit elbűvöl, de anyja csupán egyetlen érzelmet tud táplálni felé: féltékenységet.
A Szíved gyötörd Diane története, egy fiatal, ragyogó nőé, aki anyai szeretet nélkül nő fel. És Diane más nőkkel való kapcsolatának története: mentorával, az önző, mindenkin keresztülgázoló Oliviával; húgával, Céliával, akit vele ellentétben imád az anyjuk; Mariellel, Olivia kislányával, akinek sorsában Diane újraéli saját, keserű gyermekkorát; és természetesen magával az anyjával, Marie-val.
A dalai láma egyetlen igazán hiteles életrajzának tekinthető a könyv, egy olyan elismert Tibet-szakértő tollából, aki jó ismerőseként és közeli munkatársaként talán minden más életrajzírójánál közelebbről ismerheti Tendzin Gyacót, a tisztséget 1950 óta betöltő spirituális vezetőt és magát az embert.
A dalai láma békéről és együttérzésről szóló üzenete minden hívő és nem hívő ember lelkében visszhangra talál. A könyvből azonban azt is megtudhatjuk, miféle hányattatásokon át vezetett az elszigetelt kis tibeti faluból származó Tendzin Gyaco útja odáig, hogy a világ egyik legősibb és legösszetettebb kultúrájának politikai és szellemi vezetőjévé váljon.
A szerző rámutat arra, hogy bár a dalai láma számára mindig is kényelmetlen volt politikai szerepvállalása, valójában nagyon is tapasztalt és ravasz játékos, aki egész életében sikeresen manőverezett az átható erőszak, a buddhizmust megosztó ellentétek és a nagyhatalmi játszmák között. Politikai szerepénél is meglepőbb azonban mágiában, látomásokban és próféciákban gyökerező spirituális gyakorlata - amelynek részleteit ebben a könyvben ismerhetjük meg elsőként.
Alexander Norman könyve korunk talán legkarizmatikusabb és világszerte legkedveltebb vezetőjének megvilágító erejű élettörténete.
Az 1994-ben kezdődő filmsorozatban hat barát ücsörgött a kedvenc kávézójukban, hogy szexről, párkapcsolatokról, munkáról meg az élet egyéb dolgairól trécseljenek - és a mai napig újabb és újabb rajongók fedezik fel Rachel, Ross, Joey, Chandler, Monica és Phoebe életét. A Jóbarátok volt e korszak legkedveltebb és a legnagyobb hatású televíziós programja. Soha nem tartottak szünetet.
A könyv segítségével bepillantást nyerhetünk, hogy mi zajlott a színfalak mögött. Saul Austerlitz, a popkultúra ismert krónikása, exkluzív interjúkat készített az írókkal, a rendezővel, a producerekkel és a stáb tagjaival a sorozat történetéről, amely a Netflixen jelenleg is meghökkentő népszerűséggel éli utóéletét. Izgalmas részleteket közöl a forgatás körülményeiről, a Super Bowlról, londoni utakról, leszbikus esküvőkről, frizuradivatokról, szupersztárok cameoiról vagy a millió dolláros szerződésekről.
A Jóbarátok az új műsorokkal is felveszi a versenyt. Előkelő helyet foglal el televíziós adások népszerűségi listáin, az ismétlések is ott vannak a Top 10-ben! A Jóbarátok a 90-es évek televíziós szimbólumává vált, öröksége és sikere a legmerészebb ábrándokat is túlszárnyalja. Ez a letehetetlen, vidám, humoros könyv is ezt bizonyítja.
Daniel Siegel és Tina Payne Bryson több nagy sikerű gyereknevelési kötetben keresték már a választ arra a kérdésre, hogyan nevelhetünk olyan gyerekeket, akik gazdag emberi kapcsolatokat ápoló, az adottságaikat és lehetőségeiket kiteljesítő, magabiztos és rugalmas felnőttekké válnak. A gyermeki elme, a Drámamentes fegyelmezés és az Igenközpontú nevelés után új kötetükben a szülő-gyermek kapcsolatra helyezik a hangsúlyt.
Könyvük elején ismertetnek egy széles körben igazolt tudományos eredményt: már a gyermek egyéves korában előre jelezhető gondozójával való kapcsolata alapján, hogy érzelmi téren később milyen felnőtt válik belőle. Mély és stabil emberi kapcsolatokkal, valamint belső biztonságérzettel rendelkező ember vagy olyasvalaki, aki elzárkózik másoktól? Netán olyasvalaki, akit könnyen elárasztanak az érzelmei, és nagyon nehezen kezeli azokat?
Megdöbbentő lehet, de a felnőttkori személyiség csírái már ilyen korán kivehetők. Ám akárhány éves is legyen a gyermekünk, szülőként bármikor elkezdhetjük gyakorolni a személyiségére építően ható nevelői megközelítést, egyúttal ellensúlyozhatjuk is a családon kívüli esetleges ártalmas hatásokat: biztonságos kötődés nyújtásával. Bármikor is tesszük meg ezt nevelésünk alapjává, hamarosan tapasztalni fogjuk a gyümölcseit: a stresszhelyzetekkel szembeni jobb ellenálló képesség, a magasabb önbecsülés vagy épp a jobb tanulmányi eredmények. A könyv konkrét élethelyzeteken és gyakorlati tanácsokon keresztül, lépésről lépésre hozza közel a szülőkhöz mindazt a tudást, amellyel a kötődéskutatások nyomán rendelkezünk.
Gyakorlati tanácsok és tesztek, hogy elkerülhessük az érzelmi és fizikai bántalmazást.
Életünk során valamennyien találkozunk veszélyes személyiségekkel. Lehetnek családtagok, partnerek, házastársak, közeli és távoli barátok, munkatársak vagy akár ismeretlenek. Ha akár csak felületes ismeretségbe kerülünk ezekkel a veszélyes személyiségekkel, könnyen áldozatokká válhatunk. Ezek az emberek annyira sérültek és érzéketlenek, hogy mi hisszük magunkat felelősnek az általuk okozott szenvedésért, miközben ők maguk hallani sem akarnak mérgező viselkedésük megváltoztatásáról.
Joe Navarro, az FBI egykori különleges ügynöke, könyve segít az ilyen személyiségtípusok felismerésében, és konkrét tanácsokat ad, hogy szükség esetén hogyan kezeljük, illetve kerüljük el őket. A kötetben olvasható figyelmeztetések akár életmentőek is lehetnek, de legalábbis megakadályozhatják, hogy súlyos lelki, fizikai vagy anyagi sérelmet szenvedjünk.
A szakértő által összeállított gyorsteszteknek köszönhetően bárki könnyen értelmezni tudja a figyelmeztető jeleket, és ezáltal felismerheti és elkerülheti a fenyegető helyzeteket
Szeretné tudni, milyen érzés egy fantomjárattal repülni koronavírus-járvány idején? Kíváncsi a magánrepülőgépeken szolgálatot teljesítő stewardessek mindennapjaira, a fapados légitársaságok személyzetének kalandjaira, a tehergépek magányos és az utasszállítók körülrajongott pilótáinak valós történeteire?
A hatalmas sikerű Hungary-sorozat szerzőjének könyvében a légi közlekedés kulisszatitkai tárulnak fel – természetesen a magyarok szemszögéből. Kordos Szabolcs kontinenseken átívelő utazásra repíti olvasóit, a szórakoztató riportkönyvben repülőtéri dolgozók, légiutas-kísérők és pilóták mesélik el, hogy milyen a valóság tízezer méter magasságban. Az Airport, Hungary 2016-ban jelent meg először, a sokszoros utánnyomás ellenére ma már alig lehet hozzáférni, minden példánya elkelt. Amit most, kedves Olvasó, a kezében tart, az a vadonatúj második, további sztorikkal és megszólalókkal bővített kiadás, amely a 2020-as pandémia idején készült.
Van-e ma égetőbben aktuális téma a klímaválságnál? Annak nyomasztó tudata, hogy Földünk az emberi tevékenység következtében fokozatosan melegszik, egyre inkább a mindennapjaink részévé válik. A tudományos élet szakértői napról napra vészhelyzetet hirdetnek, évente dőlnek meg hőségrekordok, és egyre riasztóbbak a statisztikák.
Hogyan lehetne érdekelté tenni az emberiséget tulajdon túlélésében? Miképp tudnánk leküzdeni azt a tétlen közönyt, mely lehetetlenné teszi, hogy szembenézzünk a globális környezeti krízis jelentette veszélyekkel? És tehet-e egyáltalán bármit is az átlagember bolygónk megmentése érdekében? Jonathan Safran Foer ezen fajsúlyos kérdések megválaszolására vállalkozik. A Gobális öngyilkosság egyedülállóan bátor számvetés a klímaválságot övező félelmekkel és tehetetlen dühvel; aprólékos kutatáson nyugvó, gondolatébresztő értekezés az éghajlatváltozás okairól és lehetséges megoldásairól, élvezetes történelmi példákkal tűzdelt, egyszerre illúziómentes és reményteli felszólítás a kollektív cselekvésre, egyúttal magával ragadó személyes vallomás is, amelyben a szerző kíméletlen őszinteséggel tárja fel a könyv írását kísérő belső vívódásait.
30 szerző tanácsai és megoldásai nem csak a COVID-19, de bármely okból bekövetkező karantén, kényszerű otthonlét idejére, autizmussal élő gyereket nevelő szülőknek, érintett pedagógusoknak, szakembereknek. 3 héttel az amerikai megjelenés után már magyarul is olvasható a leghíresebb szerzők (Temple Grandin, Tony Attwood, Carol Gray, Ellen Notbohm stb.) tollából, hogyan tanuljunk otthon az autizmussal élő gyerekkel, hogyan kezeljük az új helyzeteket a megváltozott körülmények között, hogyan őrizzük meg a családi békét, hogyan éljük túl ezt az egészet… A kötet az USA-ban május legvégén jelent meg, a szerzők április 25-én kaptak felkérést az írásra. Akkorra már elegendő tapasztalat gyűlt össze, ezt teszik közzé ebben a kötetben.
Soha ehhez hasonló könyv nem jelent meg - nem csak Magyarországon, hanem sehol a világon. És nem is fog. Nem csak azért, mert talán megszabadulunk a járványtól, esetleg annak következményeitől, hanem mert ilyen hitelesen és felelősséggel gondolkodó szerzői gárda nem hozható még egyszer össze egy kötetben. A legkiválóbb magyar gondolkodók sokasága keresi napjaink nehéz kérdéseire a választ gazdasági, politikai, történeti elemzéseken keresztül, vagy éppen személyes tapasztalatuk alapján kifejezve reményeiket, aggodalmaikat. A 44 szerző között olvashatjuk történészek, politológusok, filozófusok, közgazdászok, írók elgondolkodtató történelmi visszatekintéseit, elemzéseit, vízióit. A szerzők között találjuk többek között Romsics Ignácot, Spiró Györgyöt, Csepeli Györgyöt, Bod Péter Ákost, Háy Jánost, Péterfy Gergelyt, Gábor Györgyöt, Bálint gazdát, Lengyel Lászlót, Várszegi Asztrikot, Ferge Zsuzsát, Vámos Miklóst, Markó Bélát, Tompa Andreát, Végel Lászlót, Ungváry Rudolfot, Lányi Andrást.
Milyen világ vár ránk a koronavírus-járvány után? Milyen gazdasági, politikai és társadalmi változásokat idéz elő a járvány? Hogyan befolyásolja személyes életünket és kapcsolatainkat a bezártság, az egymástól való kényszerű távolságtartás? Hogy jutottunk ide? És mit tehetünk, hogy csökkentsük egy hasonló világjárvány kialakulásának lehetőségét? Az írásaikból összeállított kötet segít az olvasónak fogódzót találni egy olyan időben, amikor kérdésessé válik és megváltozik mindaz, amihez hozzászoktunk. Fogódzót ahhoz, hogy képet alkothassunk arról, milyen lehet a világ a vírus után, és milyen világot szeretnénk magunknak és az elkövetkező nemzedékeknek.
Épp nem tudod, hogy mit csinálj a kölykökkel, hogy hova vidd a csemetéidet feltöltődni, kalandozni? Ez a lelkes és vidám könyv, bárhol lapozod fel, segíteni fog!
"Én imádtam és azonnal kedvet kaptam nekivágni Magyarországnak vagy felfedezni Budapestet, szigorúan gyerekekkel." Acél Réka - Kölyökidő, a Móka kávézó tulajdonosa
"Én erre a könyvre vártam!" Forgács Krisztián - háromgyermekes édesapa
"Egy tiszta szívű és őszinte anya végtelen gondoskodását tükrözi, amiből csak inspirálódni lehet. A mindennapi rutint bolondítja meg vidám és ötletes tippekkel." Karafiáth-Homor Éva - Ancsi édesanyja
"A kalandok érdekfeszítő leírásából érződik, hogy az író maga is mennyire élvezi, hogy gyermekeinek minél többet mutathat meg a világból. Korai fejlesztéssel foglalkozó szakemberként remélem, hogy ez a mentalitás például szolgál majd sok kisgyermekes szülőnek". Nébald Alexandra - Tündérvirág Mozgás Kuckó vezetője, mozgásterapeuta
Magyarországi nyaralásokkal, túrákkal kapcslolatos könyvajánlónk a DEÁK-BLOG-on olvasható.
A Mesélő Budapest családi útikönyv, amely akár hétköznapi közlekedés vagy épp osztálykirándulások alkalmával is élvezettel lapozgatható. Tittel Kinga fotókkal és térképekkel gazdagon illusztrált, érdekességekkel és rejtélyekkel teli könyve azokra a kérdésekre igyekszik választ adni, amelyek egy budapesti séta alatt a leggyakrabban fogalmazódnak meg a gyerekekben, ám sokszor nem tudjuk, mit feleljünk rájuk. A kötetet fogalomtár és Ki kicsoda? teszi még színesebbé és izgalmasabbá.
A könyvbe bele is lehet lapozni itt.
A SUPolás, azaz a szörfdeszkán történő állva evezés térhódítása évek óta tart az egész világon - egyre több vitorlázó is kiegészítő sportként szívesen próbálja ki ezt az élvezetes vízisportot: a sportágnak ma már Magyarországon is egyre több szenvedélyes rajongója van - nekik és minden leendő SUPosnak készült ez a magyar nyelven hiánypótló könyv, amely a sportág alapjait mutatja be. Szerzője Simon Basset, a brit SUP szövetség (BSUPA) egyik legrutinosabb tagja, aki a sportág alapjait ismerteti meg a kezdőkkel. A könyvből mindenki elsajátíthatja a biztonságos SUPolás elemeit. Megtudhatjuk, hogy hogyan válasszunk deszkát és felszerelést, hogyan evezzünk egyenesen, és hogyan forduljunk, és megismerkedhetünk a SUPolás válfajaival. Az ismeretekkel felvértezve már bátran belevághatunk az első órákba a vízen. Több mint 150 kép segíti a lépésről lépésre felépített magyarázatokat, és minden részlethez kapunk egy két jól használható tippet is.
Korábbi könyvajánlóink is megtalálhatónk honlapunkon, és további könyvajánlók olvashatók blogunkon.
A könyvajánlók forrásai:
Tagintézmény
Deák Ferenc
Megyei és Városi Könyvtár