Európai Regionális Fejlesztési Alap
Európai Szociális Alap
Széchenyi 2020
Európai Szociális Alap

Keresztury Ház

Keresztury Ház

A villaszerű szőlőhegyi borházat, melyről maga Keresztury Dezső is számos alkalommal megemlékezett, édesapja, Keresztury József ügyvéd - később Zalaegerszeg polgármestere - építtette Jánka-hegyi birtokán 1902 és 1904 között. A birtokon nemcsak szőlőt műveltek, hanem a család ellátásához szükséges zöldséget, gyümölcsöt, gabonát is termesztettek - volt méhesük és állatokat is tartottak; a gazdaságot a vincellér vezette. Miután a család elköltözött a városból, a „hegyi hajlék” hosszú időn át kihasználatlanul állt; az 1950-es, 60-as években Keresztury Dezső testvére lakott benne a férjével, majd egyre inkább kezdett tönkre menni, az egykori birtokot pedig felparcellázták és lakótelep létesült a helyén. Keresztury Dezső díszpolgárrá választása után a városnak adományozta a saját tulajdonrészét, a többi örökös ingatlanhányadát a városi tanács megvásárolta, majd 1978-ban az épületet helyreállíttatta. A házat már ebben a formájában láthatjuk: teraszt építettek eléje, megnövelték az ablakok számát, fürdőszobát és vendégszobát alakítottak ki benne. Itt működött egy időben a József Attila Városi Könyvtár fiókkönyvtára, volt alkotóház, vendégház is. Ma a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár kezelésében, Keresztury Dezső életét és munkásságát őrző és bemutató emlékházként működik. Az udvaron található malomkő asztalt Keresztury Dezső a dédanyjától örökölte, mellette sokszor megpihent budai kertjében, és beszélgetett látogatóival, barátaival; Zalaegerszegen kedvelt tartózkodási helye volt a terasz, melyet Németh János Kossuth- és Munkácsy-díjas keramikusművész nagyméretű domborműve díszít. Az 1983-ban felavatott alkotáson tájegységünkre, a Göcsejre jellemző alakok, építmények, növények és állatok jelennek meg, s itt olvasható Keresztury lokálpatriotizmusának szép üzenete is:  “Otthoni táj, emléked, mint vér jár a szívemben.”

 

Keresztury Gyűjtemény

A Keresztury Házban megismerhetjük a város híres szülöttének életét, munkásságát, de több mint 7 ezer kötetes könyvtárába is betekintést nyerhetünk.  Az állományban a magyar irodalom jelesei mellett sok német szerző munkája is helyet kapott. Természetesen a világirodalom emblematikus művei sem hiányoznak a polcokról. Több kötet mutatja, hogy Keresztury a kortársak munkásságát is követte, így mások mellett Vas István, Zelk Zoltán, Csorba Győző verseit olvasta. A szakirodalmi állományrész Keresztury széles látóköréről árulkodik, hiszen az irodalmi, nyelvészeti és történelmi tárgyú kiadványok mellett a földrajz, a zene, a színház és a fizika tárgykörébe tartozó kötetek is megjelennek. A katalógus tanúsága szerint az akadémikus német, francia, angol és olasz nyelvű könyveket is beszerzett. A bibliotéka különösen értékes attól, hogy muzeális értékű nyomtatványok és számos Keresztury által, illetve neki dedikált kiadványok is fellelhetők benne. Az emlékház egyedülálló relikviái az író, költő által átdolgozott Madách Imre művek szereposztását bemutató színházi plakátok. Kuriózumnak számít az a festmény, melyet sajátos, szellemes ajánlásával Agárdy Gábor Kossuth-díjas színművész festett Keresztury Dezső születésnapjára. A hátoldalon lévő köszöntés szerint

80. születésnapodon így tisztelgek előtted, Isten éltessen még nagyon sokáig: Agárdy
GÁ-BOR
AC-TOR
PIC-TOR

Az épület talán legszebb helyisége a szalon, mely egy letűnt korszakba repíti vissza a vendégeket. Itt látható Keresztury Dezső saját - Budapesten használt – íróasztala, rajta több portré, személyes fotó, valamint néhány érdekes használati tárgy. Ugyancsak egyedülálló ritkaság az az álló húrozatú “zsiráf-zongora”, melyet vélhetően sokszor megszólaltatott az akadémikus első felesége, Seiber Mária zongoraművész. Keresztury Dezső mellszobrát Sigmond Olivér készítette. Az emlékházban őrizzük az 1975-ben elnyert zalaegerszegi díszpolgári oklevelet; a díszes okirattal együtt a költő, író a város pecsétnyomóját is megkapta. Bemutatjuk az évtizedek során kapott díjakat és kitüntetéseket, köztük Keresztury Dezső Herder-díját, a Széchenyi-díjat, valamint a Magyar Örökség okiratot, mellyel 2004-ben a Magyar Tudományos Akadémián a Magyarországért Alapítvány kuratóriuma Keresztury Dezső írói és művelődéspolitikai tevékenységét a Magyar Örökség részévé nyilvánította.

 

Zalaegerszeg, Bartók Béla utca 60.

Látogatás bejelentkezés alapján:

Tel.: 92/310-821; 06-30/674 6808

E-mail: helyism@dfmk.hu

 

Keresztury József életútja

Keresztury Dezső életútja

 


Európai Regionális Fejlesztési Alap
Európai Szociális Alap
Széchenyi 2020
Európai Szociális Alap